Awards

2017 - The Scholastic Art & Writing Awards - Gold Key - Digital Art & American Visions Nominee (Geneva VanHorn)

 

2017 - The Scholastic Art & Writing Awards - Silver Key - Photography (Alexis Hutchison)

 

2017 - The Scholastic Art & Writing Awards - Silver Key (2) - Photography (Mason Wiseman)

 

2017 - The Scholastic Art & Writing Awards - Silver Key - Photography (Katelyn Moody)

 

2017 - Chagrin Film Festival - One Minute Documentary - "Tara" - People's Choice Award - Nicholas Lilly

 

2017 - Business Professionals of America - National Leadership Conference - Virtual Multimedia & Promotion Individual, 1st Place (McKenzie Frantz)

 

2017 - Business Professionals of America - National Leadership Conference - Promotional Photography, 1st Place (Anastacia Prox)

 

2017 - Business Professionals of America - National Leadership Conference - Virtual Multimedia & Promotion Individual, 2nd Place (Devon Baclawski)

 

2017 - Business Professionals of America - National Leadership Conference - Virtual Multimedia & Promotion Individual, 3rd Place (Izabella Lileas)

 

2017 - Business Professionals of America - National Leadership Conference - Virtual Multimedia & Promotion Individual, 5th Place (Michael Finney)

 

2017 - Business Professionals of America - National Leadership Conference - Virtual Multimedia & Promotion Individual, 9th Place (Ashton Nichols)

 

2017 - Business Professionals of America - National Leadership Conference - Virtual Multimedia & Promotion Team, 4th Place (Nicholas Lilly, Liam Shaw, Mason Wiseman, Geneva VanHorn)

 

2017 - Business Professionals of America - National Leadership Conference - Virtual Multimedia & Promotion Team, 6th Place (Alec Cole, Anastacia Prox, Mia Salvato, Natalie Shane)

 

2017 - Business Professionals of America - National Leadership Conference - Broadcast Production Team, 6th Place (Mia Salvato, Anastacia Prox, Natalie Shane, Nicholas Lilly)

 

2017 - Caring for Our Community - Tom Holden Memorial PSA Contest - 1st Place, $1,500 Scholarship (Alec Cole)

 

2017 - Caring for Our Community - Tom Holden Memorial PSA Contest - 3rd Place (Izabell Lileas)

 

2017 - Caring for Our Community - Tom Holden Memorial PSA Contest - 6th Place (Mia Salvato)

 

2017 - Ohio Scholastic Media Association - Broadcast Feature - Superior (Mia Salvato and Nicholas Lilly)

 

2017 - Ohio Scholastic Media Association - Broadcast News - Excellent (Natalie Shane and Anastacia Prox)

 

2017 - Ohio Scholastic Media Association - Broadcast News - Excellent (Devon Baclawski and Alexis Hutchison)

 

2017 - Ohio Scholastic Media Association - On-Site Photography - 3rd Place (Devon Baclawski)

 

2017 - Ohio Scholastic Media Association - On-Site Broadcast - 3rd Place (Mia Salvato, Britany Hickey, Anastacia Prox, Natalie Shane)

 

2016 - Pittsburgh Technical Institutes High School Design Show - 1st Place (Corey Taylor)

 

2017 - Business Professionals of America, Ohio Business & IT, ACTE Scholarship - (Britany Hickey)

 

2017-Business Professional of America, Ohio State Championship -1st Place - Computer Animation Team (Dominic Culver, Frank Marino, Samantha Allen)

 

2017-Business Professional of America, Ohio State Championship -1st Place - Broadcast News Production Team (Mia Salvato, Anastacia Prox, Natalie Shane, Nicholas Lilly)

 

2017-Business Professional of America, Ohio State Championship -1st Place - Video Production Team (Devon Baclawski, Jaclyn Mulvain, Corey Taylor, Alec Cole)

 

2017-Business Professional of America, Ohio State Championship -2nd Place - Digital Media Production (Britany Hickey)

 

2017-Business Professional of America, Ohio State Championship -3rd Place - Presentation Management Team (Michael Finney, Izabella Lileas)

 

2017-Business Professional of America, Region 11 -1st Place - Digital Media Production (Britany Hickey)

 

2017-Business Professional of America, Region 11 -1st Place - Computer Animation Team (Dominic Culver, Frank Marino, Logan Neff, Samantha Allen)

 

2017-Business Professional of America, Region 11 -1st Place - Broadcast News Production Team (Mia Salvato, Anastacia Prox, Natalie Shane, Nicholas Lilly)

 

2017-Business Professional of America, Region 11 -1st Place - Video Production Team (Devon Baclawski, Jaclyn Mulvain, Corey Taylor, Alec Cole)

 

2017-Business Professional of America, Region 11 -1st Place - Presentation Management Team (Michael Finney, Izabella Lileas)

 

2017 - The Scholastic Art & Writing Awards - Gold Key - Photography (Jaclyn Mulvain)

 

2017 - The Scholastic Art & Writing Awards - Silver Key - Photography (Anastacia Prox)

 

2017 - The Scholastic Art & Writing Awards - Silver Key - Photography (Alexis Hyde)

 

2016 - Business Professionals of America - National Leadership Conference - Virtual Multimedia & Promotion Team, 1st Place (Alexander Lischak, Stephanie Walton, Darian Hughes, Ethan Ramirez)

 

2016 - Business Professionals of America - National Leadership Conference - Virtual Multimedia & Promotion Individual, 3rd Place (Elaina Shipton)

 

2016 - Business Professionals of America - National Leadership Conference - Virtual Multimedia & Promotion Individual, 3rd Place (Izabella Lileas)

 

2016 - Business Professionals of America - National Leadership Conference - Digital Media Production, 3rd Place (Alexander Lischak)

 

2016 - Business Professionals of America - National Leadership Conference - Virtual Multimedia & Promotion Team, 5th Place (Zachery Allen, McKenzie Frantz, Seth Monroe, Kurt Woyma)

 

2016 - Business Professionals of America - National Leadership Conference - Virtual Multimedia & Promotion Team, 6th Place (Izabella Lileas, Rhianna Middleman)

 

2016 - Business Professionals of America - National Leadership Conference - Virtual Multimedia & Promotion Team, 9th Place (Paige Adams, Francis Marino, Dominic Culver, Kayli Hunt)

 

2016 - Business Professionals of America - National Leadership Conference - Video Production Team, 6th Place (Michael Sarago, Stephanie Walton, Darian Hughes, Tyler Merlino)

 

2016 - Ohio Scholastic Media Association - On-Site Broadcast - 2nd Place (Michael Sarago, Stephanie Walton, Darian Hughes, Tyler Merlino)

 

2016 - iPadpalooza Film Festival - National Semi-Finalist - Short Narrative (Stephanie Walton, Mike Sarago, Darian Hughes)

 

2016 - Ohio Scholastic Media Association - Short Documentary - Honorable Mention (Michael Sarago, Stephanie Walton, Darian Hughes, Tyler Merlino)

 

2016 - Pittsburgh Technical Institutes High School Design Show - 3rd Place (Matthew Johnson)

 

2016 - Caring for Our Community - Tom Holden Memorial PSA Contest - 4th Place (Alec Cole)

 

2016 - Caring for Our Community - Tom Holden Memorial PSA Contest - 6th Place (Seth Monroe)

 

2016 - Business Professionals of America, Ohio Business & IT, ACTE Scholarship - (Stephanie Walton)

 

2016 - Business Professionals of America Ohio State Championship - Video Production Team, 1st Place (Michael Sarago, Stephanie Walton, Darian Hughes, Tyler Merlino)

 

2016 - Business Professionals of America Ohio State Championship - Broadcast News Production Team, 1st Place (Britany Hickey, Mia Salvato, Anastacia Prox, Natalie Shane)

 

2016 - Business Professionals of America Ohio State Championship - Computer Animation Team, 3rd Place (Logan Neff, Francis Marion, Dominic Culver, Branson Boggia)

 

2016 - Ohio Governors Art Show - Regional Winner (2), Photography (Anastacia Prox)

2016 - Ohio Affiliate winner of the NCWIT Award for Aspirations in Computing (Stephanie Walton)

 

2016 - Ohio Attorney General - Take Action PSA Contest - Top 10 (Justin Oliver, Alec Cole)

 

2016 - The Scholastic Art & Writing Awards - Gold Key - Photography (Devon Baclawski)

 

2016 - The Scholastic Art & Writing Awards - Silver Key - Photography (Anastacia Prox)

 

2015 - The Scholastic Art & Writing Awards - Silver Key - Digital Art (Seth Monroe)

 

2016 - The Scholastic Art & Writing Awards - Silver Key - Design (Stephanie Walton)

 

2016-Business Professional of America, Region 11 -1st Place - Presentation Management Team (Stephanie Walton, Nathan Gilronan, Mathew Johnson, Zachary Allen)

 

2016-Business Professional of America, Region 11 -1st Place - Prepared Speech (Zachary Allen)

 

2016-Business Professional of America, Region 11 -1st Place - Extemporaneous Speech (Zachary Allen)

 

2016-Business Professional of America, Region 11 -1st Place - Advanced Interview Skills (Thomas Hankey)

 

2016-Business Professional of America, Region 11 -1st Place -Entrepreneurship (Jaclyn Mulvain)

 

2016-Business Professional of America, Region 11 -1st Place - Global Marketing Team (Izabella Lileas, Rianna Middleman, Michael Finney)

 

2016-Business Professional of America, Region 11 -1st Place - Broadcast Production Team (Britany Hickey, Natalie Shane, Anastacia Prox, Mia Salvato)

 

2016-Business Professional of America, Region 11 -1st Place - Computer Animation Team (Francis Marino, Logan Neff, Dominic Culver)

 

2016-Business Professional of America, Region 11 -1st Place - Digital Media Production (Alexander Lischak)

 

2016-Business Professional of America, Region 11 -1st Place - Video Production Team (Michael Sarago, Darian Hughes, Stephanie Walton, Tyler Merlino)

 

2016-Business Professional of America, Region 11 -1st Place - Computer Modeling (Korin Barrett)

 

2016-Business Professional of America, Region 11 -1st Place - Digital Media Production (Alexander Lischak)

 

2016-Business Professional of America, Region 11 -1st Place - Graphic Design Promotion (Anika Dever)

 

2016-Business Professional of America, Region 11 -1st Place - Financial Math & Analysis Concepts (Brianna Hall)

 

2015-Ohio School Board Association - Stand Up For Public Schools Video Contest - 2nd Place (Class of 2017)

 

2015 - iPadpalooza Film Festival - National Finalist - Documentary (Elaina Shipton)

 

2015 - iPadpalooza Film Festival - National Semi-Finalist - Documentary (Anika Dever, Kaitlyn Varner, Matthew Johnson)

 

2015 - iPadpalooza Film Festival - National Semi-Finalist - Documentary (Michael Sarago)

 

2015 - iPadpalooza Film Festival - National Semi-Finalist - Documentary (Elaina Shipton)

 

2015 - iPadpalooza Film Festival - National Semi-Finalist - Short Narrative (Stephanie Walton, Tyler Miller, Tessa Hall)

 

2015 - Business Professionals of America National Championship - Virtual Multimedia & Promotion Team, 1st Place National Champions (Alexander Lischak, Darian Hughes, Ethan Ramirez, Stephanie Walton)

 

2015 - Business Professionals of America National Championship -Digital Media Production, 2nd Place National Runner-Up (Alexander Lischak)

 

2015 - Business Professionals of America National Championship -Virtual Multimedia & Promotion Team, 4th Place (Kayla Ammons, Tessa Hall, Nick Michael)

 

2015 - Business Professionals of America National Championship -Computer Animation Team, 5th Place (Michael Sarago, Stephanie Walton)

 

2015 - Business Professionals of America National Championship -Virtual Multimedia & Promotion Team, 8th Place (Kendall Hall, Hannah Gantz)

 

2015 - Business Professionals of America National Championship -Video Production Team, 9th Place (Hannah Gantz, Tessa Hall, Megan Grimsic, Tyler Miller)

 

2015 - Business Professionals of America Ohio State Championship - Digital Media Production, 1st Place State Champion (Alexander Lischak)

 

2015 - Business Professionals of America Ohio State Championship - Computer Animation Team, 1st Place State Champion (Michael Sarago, Stephanie Walton, Tyler Spicher)

 

2015 - Business Professionals of America Ohio State Championship - Video Production Team, 2nd Place (Hannah Gantz, Tessa Hall, Megan Grimsic)

 

2015 - Business Professionals of America Ohio State Championship - Extemporaneous Speaking, 3rd Place (Zack Allen)

 

2015-Ohio Governors Youth Art Exhibition - Regional Winner - Photography (Kayla Ammons)

 

2015 - The Scholastic Art & Writing Awards - Silver Key - Photography (Kayla Ammons)

 

2015 - The Scholastic Art & Writing Awards - Silver Key - Film & Animation (Ibrahim Elbayoumy)

 

2015 - The Scholastic Art & Writing Awards - Silver Key - Film & Animation (Hannah Gantz)

 

2014-Business Professional of America, Region 11 -1st Place - Digital Publishing (Adam Stojkov)


2014-Business Professional of America, Region 11 -1st Place - Digital Media Production (Alexander Lischak)

 

2014-Business Professional of America, Region 11 -1st Place - Computer Modeling (Rachael Bradley)

 

2014-Business Professional of America, Region 11 -1st Place - Video Production Team (Tessa Hall, Hannah Gantz)

 

2014-Business Professional of America, Region 11 -1st Place - Computer Animation Team (Tyler Spicher, Alexander Sanchez)

 

2014 - Pittsburgh Technical Institute, Visions & Voices Art and Design Show - Best of Multimedia Video, "Live While Your Alive" (Cassie Waggoner)

 

2014 - Pittsburgh Technical Institute, Visions & Voices Art and Design Show - Second Place Multimedia Video, "Coming Soon" (Cassie Waggoner)

 

2014- International Silent Film Festival - Peoples Choice Award - (Cassie Waggoner)

 

2014 - Business Professionals of America Ohio State Championship - Computer Animation Team, 1st Place State Champion (Cameron Clark)

 

2014 - Business Professionals of America Ohio State Championship - Broadcast News Production Team, 2nd Place (Ian Roberts, Christopher Taylor, Justin Habraken, Chandler Hodges)

 

2014 - Business Professionals of America Ohio State Championship - Digital Media Production, 2nd Place (Cassie Waggoner)

 

2014 - Business Professionals of America Ohio State Championship - Global Marketing, 3rd Place (Kaytlyn Hess, Tessa Hall, Kayla Ammons)

 

2014-Ohio Governors Youth Art Exhibition - Regional Winner, Photography, (Kayla Ammons)

 

2014 - National Center for Women & Information Technology  - Affiliate Aware Runner-up, (Kaytlyn Hess)

 

2014 - The Scholastic Art & Writing Awards - Gold Key - Photography, (Kayla Ammons)

 

2014 - The Scholastic Art & Writing Awards - Silver Key - Film & Animation, (Cassie Waggoner)

 

2014 - The Scholastic Art & Writing Awards - Silver Key - Photography, (Jenna Clawson)

 

2013 - Business Professionals of America National Championship - Orlando, Florida - Broadcast News Production, 1st Place - (Justin Habraken, Christopher Taylor, Chandler Hodges, Ian Roberts)

 

2013 - Business Professionals of America National Championship - Orlando, Florida - Video Production Team, 6th Place (Sarah Ellis, Jalon Lee, Frank Carsone, Brianna Kester)

 

2013 - Business Professionals of America National Championship - Orlando, Florida - Digital Media Production, 10th Place (Cassie Waggoner)

 

2013- International Silent Film Festival - Films selected to screen at the Renaissance - Brooke Honkonen

 

2013- International Silent Film Festival - Films selected to screen at the Renaissance - Cassie Waggoner

 

2013-Ohio Governors Youth Art Exhibition - Selected for State Gallery Showing, Top 25, Film Making/ Video/ Web Design/ Gaming (Brooke Honkonen)

 

2013 - Business Professionals of America Ohio State Championship - Digital Media Production, 1st Place State Champion (Cassie Waggoner)

 

2013 - Business Professionals of America Ohio State Championship - Video Production Team, 1st Place Ohio State Champion (Sarah Ellis, Jalon Lee, Frank Carsone, Brianna Kester)

 

2013 - Business Professionals of America Ohio State Championship - Broadcast News Production, 2nd Place - (Justin Habraken, Christopher Taylor, Chandler Hodges, Ian Roberts)

 

2013 - Business Professionals of America Ohio State Championship - Extemporaneous Speaking, 2nd Place - (Carter Brady)

 

2013 - Business Professionals of America Ohio State Championship - Global Marketing Team, 3rd Place (Gabriel Cuddy, Kaytlyn Hess, Bobbie Lund (Web Design) and Samantha Mitchell)

 

2013 - Business Professionals of America Ohio State Championship - Prepared Speech - 3rd Place (Brian Howard)

 

2013 - NEOtech Conference, This is How We Learn Now Student Video Contest - First Place (Jalon Lee, Frank Carsone, Rodney Shaffer, Brian Howard, Denzel Stevens)

 

2013-Ohio Governors Youth Art Exhibition - Regional First Place, Film Making/ Video/ Web Design/ Gaming (Brooke Honkonen)

 

2013 - SkillsUSA NE Region - First Place, Photography (Alexis Reeves)

 

2013 - SkillsUSA NE Region - Third Place, Job Demonstration Open (Rodney Shaffer, Left)

 

2013 - SkillsUSA NE Region - Third Place, Promotional Bulletin Board (Dylan Perkins, Frank Carsone, Brandon Cirello, Right)

 

2013 - WKBN, Caring for Our Community, Tom Holden Memorial Scholarship Contest, 4th Runner Up (Samantha Mitchell)

 

2013 - The Scholastic Art & Writing Awards - Gold Key - Film & Animation "The Wicked Coaster" (Cameron Clark, Gabriel Cuddy, Anthony Simione, Thomas Sunseri)

 

2013 - The Scholastic Art & Writing Awards - Gold Key - Photography "Looking into Your Destiny" (Samantha Mitchell)

 

2013 - The Scholastic Art & Writing Awards - Silver Key - Film & Animation "Bunnies" (Brooke Honkonen)

 

2013 - Business Professionals of America, Region 11 - First Place - Video Production Team (Sarah Ellis, Frank Carsone, Jalon Lee)

 

2013 - Business Professionals of America, Region 11 - First Place - Broadcast News Production Team (Christopher Taylor, Justin Habraken, Chandler Hodges, Ian Roberts)

2013 - Business Professionals of America, Region 11 - First Place - Digital Media Production (Cassie Waggoner)

 

2013 - Business Professionals of America, Region 11 - First Place - Prepared Speech (Brian Howard)

 

2012 - eInstruction Classroom Makeover Video Contest National Finalists (Andrew Anthony, Jalon Lee, Brandon Ciriello, Seth Douglass, Brian Howard, Jesse Butler, Aleska Coviello, Frank Carsone)

 

2012 - SkillsUSA North East Ohio Regional Officers (President - Joseph Chamberlain; Treasurer - Seth Douglass)